Hijyenik ve Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

hidden

hidden

hidden

hidden
Ana Sayfa > Blog > Hijyenik ve Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?
 Hijyenik ve Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?
 Hijyenik ve Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Hijyenik ve Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Planlı ve Pratik Ev Temizliği Neden Önemli?

Evinizi temizlerken rasgele bir oda seçip biraz oyalandıktan sonra kendinizi başka bir odada mı buluyorsunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz ama bu sorunun da bir çözümü var. Hızlı ve pratik ev temizliği konusunda planlı çalışmak, zamanı verimli kullanabilmek adına çok önemli; bu yüzden temizliğe girişmeden önce iş planınızı oluşturun, önceliklerinizi belirleyin, ne kadar zaman harcayacağınıza karar verin. Evinizi doğru sırayla planlı bir şekilde temizlediğinizde işlerin hızla bittiğini fark edeceksiniz. İşte aradığınız pratik ev temizliği önerileri ve püf noktaları.

Hijyenik ve Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Hızlı temizlik nasıl yapılır diyorsanız, sabah erken saatlerde temizliğe başlayarak önce en sevmediğiniz işleri aradan çıkarabilirsiniz. Mesela ütü, bulaşık ya da banyo temizliği gibi. Böylece gözünüzde büyüyen işleri bitirmiş olacak ve günün geri kalanında keyif aldığınız şeylere daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Evde pratik temizlik yöntemleri ile vakit kaybetmeden evi derleyip toplayabilirsiniz. 
 
Kullandığınız temizlik malzemelerini solumamak için evinizi temizlerken pencerelerinizi açık tutup odalarınızı havalandırmayı unutmayın! Kimyasallarla temas etmemeye özen gösterin ve mutlaka koruyucu eldiven kullanın.

Hızlı Ev Temizliği İçin En Zor Odadan Başlayın

Banyo, evin temizlemesi en zor ve yorucu bölgesi olabilir. Bu yüzden ilk önce banyo temizliği ile başlamak zamanı verimli kullanmak adına akıllıca bir strateji olacaktır çünkü temizlemeniz gerekenler tuvalet, duş, küvet ve lavabo gibi görece daha kirli alanlar olduğundan temizliği daha zahmetli olacak ve vakit alacaktır. Bir de banyoyu sona bırakırsanız, bu zorlu işin üstesinden gelmek için çok yorgun olabilirsiniz.
 
Tuvalet, lavabo ve küvet temizliğinde hem zamandan tasarruf hem de hijyenik ev temizliği için çamaşır suyu katkılı Cif ürünlerini kullanabilirsiniz. Hijyen konusunda daha hassas olduğunuz yüzeylerde ise Domestos daha kullanışlı olacaktır. Kullanmadan önce ürünlerin arkasında bulunan açıklamaları okuduğunuzdan ve ürünleri doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.

Kolay Ev Temizliği için Toz Almayı Unutmayın!

Zemin ve yüzey temizliğinde doğru sıralamayı takip ederek temizlikte zaman ve enerjiden tasarruf sağlayabilirsiniz. Neden sırada toz almak var? Birincisi banyodaki hengâme sonrası biraz hızımızı düşürüp soluklanabileceğimiz bir iş. İkincisi toz alırken havalanan bütün partiküller önünde sonunda yere inecek. Önce yerleri silmiş olsaydınız, toz alırken yerleri tekrar kirletmiş olacaktınız. Her odada önce toz alıp sonra yerleri elektrikli süpürgeyle süpürmek bu yüzden daha verimli olacaktır. Önce raflar, kitaplıklar ve avizeler gibi bel hizasından yüksekte kalan ve çoğunlukla unutulan objelerle toz almaya başlayın. Ardından masa ve sehpaların tozunu alabilirsiniz.

Hızlı Temizlik İçin Sırada Yerleri Süpürmek Var!

Yüksek yüzeylerdeki tüm toz yere indi. Artık rahatlıkla elektrikli süpürgeyle oda oda süpürmeye başlayabiliriz. Evinizin tüm yüzeylerini ve halılarını süpürün. Süpürme işlemini bitirdiğinizde paspaslama işlemine geçebilirsiniz.

Son Olarak Mutfak Temizliği

Eğer mutfağınızı düzenli tutuyorsanız ve her yemek sonrası bulaşıkları makineye dizip tezgahların üzerini siliyorsanız işiniz kolay olacaktır. Haftalık bir temizlikte dolapların ve buzdolabının dışını silmek, küçük ev aletlerinin tozunu almak yeterli olacaktır. Sonrasında ocak ve fırını temizleyin, bu sırada Mutfak Spreyi kullanarak ocağınızdan yağ lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz. En sonunda ise evyeyi de temizleyerek düzenli olarak yaptığınız haftalık ev temizliğinin son aşamasını da tamamlayabilirsiniz.

our_blogs_img

Evinizi temizlerken, günlük, haftalık, aylık ve senelik zaman dilimlerinde yapmanız gereken işleri listeleyerek kayıt tutabilir ve işlerinizi bu listeleri takip ederek halledebilirsiniz.

- 0312 235 6580